• 884 977 007
  • biuro@zychfa.pl


ZYCH Financial Advisors powstało po to, by zapewnić najwyższej jakości produkty bankowe i inwestycyjne, które efektywnie pomogą zarządzać finansami osobistymi lub finansami przedsiębiorstwa.

Napisz do nas
  • Aleja Pokoju 13, 31-548 Kraków

  • tel. 884 977 077

  • biuro@zychfa.com


Restrukturyzacja kredytu firmowego - Zych FA

    • Home
    • Blog
    • Restrukturyzacja kredytu firmowego
Wrz, 20
0

Wielkie plany dotyczące firmowych inwestycji, nie zawsze przekładają się na sukces biznesowy. W przypadku zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego, problem może być jeszcze większy, ponieważ może okazać się, że brakuje funduszy na jego comiesięczne spłacanie. Co w takiej sytuacji? Alternatywą jest restrukturyzacja kredytu firmowego, o którym – jako przedsiębiorca i kredytobiorca – powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej.

Czym jest restrukturyzacja kredytu firmowego?

Mówiąc jak najprościej, restrukturyzacja kredytu firmowego to zmiana warunków dotyczących spłaty zaciągniętego zobowiązania. W interesie podmiotu, mającego problemy ze spłatą kredytu, jest przede wszystkim zmniejszenie wysokości jego miesięcznych rat, poprzez zwiększenie ich liczby. Udana restrukturyzacja kredytu doprowadzi do wydłużenia czasu, w którym będziesz spłacać kredyt, dlatego warto wziąć pod uwagę, że odsetki, jakie zapłacisz, również będą większe. Jednak jest to problem, który w pewnych sytuacjach, w których firma ma kłopoty, nie wydaje się nadmiernie duży.

Co więcej, restrukturyzacja kredytu jest często rozwiązaniem ratunkowym w danym momencie, kiedy np. inwestycja zwracać zacznie się dopiero za jakiś czas. Wtedy można myśleć o szybszej spłacie kredytu, co z kolei pozwoli zmniejszyć wysokość spłacanych odsetek.

restrukturyzacja kredytu

Co zrobić, aby zrestrukturyzować kredyt?

Podstawą jest oczywiście złożenie stosownego wniosku do banku, w którym zaciągnęło się kredyt firmowy. Zwykle taki wzorzec dokumentu można znaleźć na stronie internetowej banku, a jeżeli go nie ma – można wystąpić o jego udostępnienie bezpośrednio w placówce. Co zawiera wniosek o restrukturyzację? Poza danymi kredytobiorcy i informacjami o zobowiązaniu, również powód, dla którego klient banku składa wniosek. Oczywiście zwykle są to problemy finansowe, związane ze zwrotem inwestycji, która została sfinansowana kredytem.

Po złożeniu wniosku, bank – poprzez zbadanie Twojej zdolności kredytowej i obecnej sytuacji finansowej – wyda stosowną decyzję. Może być ona pozytywna lub negatywna. Co w związku z decyzją?

Przykład klienta, który otrzymał pozytywną decyzję banku:

KLIENT ROZWIĄZANE PROBLEMY PRODUKT KREDYTOWY
Producent żywności, spółka jawna, staż: 15 lat Cel: restrukturyzacja kredytu inwestycyjnego, w celu wydłużenia czasu spłaty kredytu i oniżenie miesięcznej raty. Restrukturyzacja kredytu firmowego – wydłużenie czasu spłaty kredytu o 5 lat, co spowoduje obniżenie miesięcznej raty o 250 zł.

Negatywna decyzja to nie koniec!

Biorąc pod uwagę obecną politykę restrukturyzacyjną, która jest mocno dostosowywana do potrzeb i możliwości kredytobiorcy, otrzymanie pozytywnej decyzji wydaje się jak najbardziej prawdopodobne. W takiej sytuacji sporządzony zostaje jedynie aneks do wcześniej zawartej umowy, w którym znajdować się będą nowe warunki spłaty kredytu – w tym zaktualizowana wysokość miesięcznej raty oraz nowy termin spłaty kredytu.

Jednak zdarzają się również sytuacje, gdy bank wydaje negatywną decyzją – np. w przypadku braku zdolności kredytowej klienta. Może być to problem, szczególnie w sytuacji, gdy ponowne złożenie wniosku – np. w późniejszym terminie, również nie przynosi skutku. W takiej sytuacji najlepszym sposobem jest negocjowanie z bankiem – czasami np. możliwe jest dobezpieczenie kredytu (w postaci posiadanego domu, mieszkania, lokalu użytkowego itd.), co może okazać się rozwiązaniem zadowalającym dla banku.

restrukturyzacja kredyt firmowy

Problem z restrukturyzacją kredytu? Zgłoś się do specjalisty!

Rozmowy i negocjacje z bankami nie są łatwe, szczególnie dla osoby, która działa pod presją czasu i musi zajmować się na co dzień swoimi sprawami. Restrukturyzacja kredytu firmowego to jednak temat, którym w Twoim imieniu zająć się może doradca finansowy. Wystarczy, że zgłosisz swój problem do Zych Financial Advisors, przedstawisz swoją sytuację, a nasz specjalista dołoży wszelkich starań, aby w Twoim imieniu wywalczyć nowe warunki spłaty kredytu – dostosowane do Twoich aktualnych możliwości. To z kolei pozwoli Ci oszczędzić czas, zyskać pozytywną decyzję i oczywiście bezproblemowo spłacać firmowy kredyt.