• 884 977 007
 • biuro@zychfa.pl


ZYCH Financial Advisors powstało po to, by zapewnić najwyższej jakości produkty bankowe i inwestycyjne, które efektywnie pomogą zarządzać finansami osobistymi lub finansami przedsiębiorstwa.

Napisz do nas
 • Aleja Pokoju 13, 31-548 Kraków

 • tel. 884 977 077

 • biuro@zychfa.com


Obroty, a sytuacja kredytowa. Sprawdź co warto wiedzieć! - Zych FA

Sie, 29
0
obroty firmy a kredy

Sfinansowanie bieżącej działalności firmy albo dokonanie inwestycji w nowe, lepsze rozwiązania dla przedsiębiorstwa, nie zawsze jest możliwe. Na firmowym koncie brakuje bowiem wystarczających funduszy, a banki nie są skore do tego, by przyznawać kredyty przedsiębiorstwom, które nie osiągają dostatecznie dużych przychodów. Jak obrót firmy ma się do jej możliwości kredytowych i czy nie osiągając odpowiednio wysokich przychodów, możesz w ogóle myśleć o tym, by zaciągnąć kredyt? Sprawdźmy!

Obrót firmy a kredyt w banku

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie obrót firmy i przychody są jednymi z najważniejszych czynników, które bank bierze pod uwagę podczas procedury przyznawania kredytu. To, jaki osiągasz przychód, jest dla banku ważne, bo wynika z niego Twoja zdolność kredytowa. Im jest ona wyższa, tym większe masz szanse na uzyskanie kredytu. Niestety – chcąc skorzystać np. z kredytu obrotowego albo inwestycyjnego, który zwykle liczony jest w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych, musisz spełnić bardzo restrykcyjne wymagania i dostosować się do mało elastycznych procedur bankowych. Co więcej – w przypadku posiadania zobowiązań i spłacania np. rat za zakupione maszyny czy innych kredytów, zdolność kredytowa będzie jeszcze mniejsza, a szanse na otrzymanie kredytu minimalne.

Oczywiście, poza niskim obrotem firmy, mogą pojawić się też inne przeszkody, takie jak:

 • nienajlepsza historia kredytowa,
 • zbyt krótki czas prowadzenia działalności,
 • brak solidnego zabezpieczenia kredytu.

Warto jedna wiedzieć, że obrót firmy nie zawsze oddaje realną sytuację przedsiębiorstwa, a na domiar złego – ze względu na rygorystyczne zasady przydzielania kredytów – banki nie zwracają uwagi na kluczowe przychody lub koszty, np. te związane z inwestycjami.

Zbyt wysokie koszty? Nie każdy koszt jest zły!

Warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi. Nawet jeżeli w poprzednim roku kalendarzowym osiągnąłeś niski obrót firmy, wcale nie musi to oznaczać, że jesteś niewypłacalny. Niski obrót mógł np. wynikać z poczynionych inwestycji, których dokonałeś po to, aby w kolejnym roku osiągnąć dużo lepsze wyniki i zapewnić rozwój swojemu przedsiębiorstwu. Niestety, może okazać się, że dla banku nie będzie to wystarczająca argumentacja, ponieważ liczyć się będą dla niego suche liczby. Oczywiście niektóre banki zwracają uwagę na koszty wynikające z inwestycji i dają firmom szanse. Wymagają jednak przedstawienia dokładnego biznesplanu, z którego wynikać będzie, że przedsiębiorstwo osiągnie w przyszłości określony przychód. A to wiąże się z kolejnymi straconymi tygodniami (lub miesiącami!), a także… niepotrzebnym stresem.

Koszty, które zmniejszają obrót firmy, ale jednocześnie przyczyniają się do generowania przychodu w firmie i w związku z tym nie są złe, to również amortyzacja oraz leasing. Niestety, one również pomniejszają wynik finansowy i – w oczach banku – mogą okazać się gwoździem do kredytowej trumny.

Mały obrót firmy – czy to koniec marzeń o kredycie?

Oczywiście, że nie! Nie tylko banki udzielają kredytów firmowych, dlatego jeżeli odmówiono Ci dofinansowania, zwróć się do innej instytucji finansowej, takiej jak Zych Financial Advisors. Świadczy ona usługi przedsiębiorcom, którzy ze względu na niewielki obrót firmy i niewystarczającą – w oczach bankierów – zdolność kredytową, nie mogą otrzymać wsparcia finansowego, a tym samym dokonać inwestycji czy sfinansować bieżącej działalności gospodarczej.

Jest to doskonała alternatywa dla młodych przedsiębiorców, chcących nawiązać równą walkę z konkurencją. Także dla firm rodzinnych, których celem jest unowocześnienie działań czy też tych przedsiębiorstw, których właściciele nie boją się inwestować i rozwijać swoich biznesów. W większości przypadków okazuje się, że zaciągnięcie kredytu jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy tylko zgłosić się do specjalisty, przedstawić swoją sytuację i zaczekać na propozycję. Zwykle też, procedury związane z zaciąganiem takich kredytów są dużo mniej skomplikowane i krótsze, niż w bankach.

Instytucja finansowa może udzielić Ci kredytu, nawet wtedy, gdy:

 • obrót firmy nie jest zbyt duży,
 • prowadzisz biznes od niedawna,
 • nie posiadasz historii kredytowej,
 • nie posiadasz wystarczających zabezpieczeń kredytu,
 • prowadzisz małą firmę.

Masz pytania? Zadzwoń i dowiedz się więcej – obrót firmy nie musi stanowić przeszkody na drodze do rozwoju!