• 884 977 007
 • biuro@zychfa.pl


ZYCH Financial Advisors powstało po to, by zapewnić najwyższej jakości produkty bankowe i inwestycyjne, które efektywnie pomogą zarządzać finansami osobistymi lub finansami przedsiębiorstwa.

Napisz do nas
 • Aleja Pokoju 13, 31-548 Kraków

 • tel. 884 977 077

 • biuro@zychfa.com


5? 10? 15? Jak długi powinien być kredyt inwestycyjny dla firmy? - Zych FA

  • Home
  • Blog
  • 5? 10? 15? Jak długi powinien być kredyt inwestycyjny dla firmy?
Wrz, 14
0
kredyt inwestycyjny

Prowadząc biznes, niejednokrotnie trzeba stanąć przed trudną decyzją albo wyborem, od którego może zależeć przyszłość firmy. Jedną z takich trudniejszych decyzji, jest ta o zaciągnięciu kredytu inwestycyjnego – z jednej strony to kusząca perspektywa, a z drugiej pewne obawy, np. dotyczące jego przyszłej spłaty albo warunków. Pojawia się też wiele pytań, wśród których jednym z najczęstszych jest to dotyczące długości – kredyt inwestycyjny  dla firmy zwykle jest udzielany na dłuższy czas, jednak… nie jest to regułą. Sprawdźmy więc, jakie Ty – jako przedsiębiorca – masz możliwości.

Od czego zależy długość kredytu inwestycyjnego dla firmy?

Omawiając kwestię długości kredytu, nie da się odwoływać do różnych potrzeb i możliwości przedsiębiorców. Po pierwsze – potrzeby. To one mają kluczowy wpływ na to, jaka forma kredytu będzie odpowiednia dla firmy i jaka kwota okaże się satysfakcjonująca. Po drugie – możliwości. W tym przypadku dają o sobie znać nie tyle marzenia, co twarda rzeczywistość pod postacią historii i zdolności kredytowej.

Kredyt inwestycyjny to produkt, który przeznaczony jest zwykle na rozwój firmy – w związku z tym przedsiębiorca myśli o dużych kwotach. Mówimy tutaj o kredycie rzędu nawet 500 tysięcy złotych, choć oczywiście – wracając do potrzeb przedsiębiorcy – może być to kwota odpowiednio niższa, która pozwoli sfinansować inwestycję (np. 100 tysięcy złotych na zakup firmowego samochodu).

Kluczowy wpływ na długość spłaty kredytu ma więc kwota kredytu, na podstawie której określa się też miesięczną ratę spłaty. Zwykle – im kwota kredytu jest większa, tym kredyt jest spłacany dłużej. Nie ma w tym niczego dziwnego – przedsiębiorca korzystając z kredytu, chce mieć możliwość bezproblemowego spłacania go każdego miesiąca, nawet kosztem tego, że będzie on dłuższy. Taka sytuacja leży też w interesie banku lub innej instytucji finansowej, udzielającej kredytu – pod uwagę brane są tutaj możliwości spłaty kredytu.

kredyty inwestycyjne

Na krótko czy długo?

Cóż – długość kredytu będzie zwykle uzależniona od kwoty, jaka Cię interesuje oraz Twojej zdolności kredytowej. Nie ma więc możliwości, byś – zaciągając kredyt w wysokości 500 tysięcy złotych – rozłożył go na 100 lat i spłacał miesięcznie 416 złotych. Możesz jednak negocjować warunki kredytu i o ile w banku będzie o to trudno, o tyle instytucja finansowa, taka jak Zych Financial Advisors, daje Ci większą elastyczność i szersze możliwości. Możesz więc rozłożyć swój kredyt np. na 72 raty (6 lat) albo 180 (15 lat) – wszystko to zależy od Twoich potrzeb i możliwości.

kredyt dla firmy

Co jest lepsze? Jest to kwestia indywidualna każdego przedsiębiorcy, jednak nie jest żadną tajemnicą, że – w większości przypadków – rzeczywiste koszty kredytu inwestycyjnego, w przypadku większej liczby lat, będą wyższe. Jeżeli chcesz więc zapłacić mniejsze odsetki, a jednocześnie masz pewność, że Twoja inwestycja pozwoli Ci wygenerować odpowiednio wysokie przychody – rozłóż spłatę kredytu na krótszy okres.

Przykład klienta:

KLIENT ROZWIĄZANE PROBLEMY PRODUKT KREDYTOWY
Sprzedaż i naprawa wentylacji, spółka jawna, staż: 20 lat Cel: otwarcie nowego punktu handlowo-usługowego w innym mieście.

Okres kredytowania: chęć spłaty kredytu w ciągu maksymalnie 10 lat.

Kredyt inwestycyjny dla firm z okresem spłaty – 10 lat. Kwota – 200 tys. zł.

Kredyt inwestycyjny – do czego jest potrzebny firmie?

Kredyt inwestycyjny dla firm to rozwiązanie, pozwalające rozwijać przedsiębiorstwo pod kątem celów biznesowych, wyposażenia albo zdolności produkcyjnych. Jest on dedykowany tym przedsiębiorcom, którzy planują np.:

 • zakup urządzeń, maszyn, materiałów,
 • otwarcie nowej linii produkcyjnej,
 • inwestycję w marketing i promocję marki,
 • remont lub budowę firmowego obiektu,
 • zakup samochodu,
 • inwestycję w papiery wartościowe,
 • zakup towarów itd.

Możliwości jest wiele, a instytucje finansowe, takie jak Zych Financial Advisors nie wymagają określenia konkretnego celu zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego i nie wymagają biznesplanu. Samo zaciągnięcie takiego kredytu również nie musi być skomplikowane, o czym przekonasz się, czytając inne artykuły na naszym blogu.Jeśli nie kredyt inwestycyjny dla firm, to może… kredyt obrotowy?Jeżeli kredyt inwestycyjny nie jest rozwiązaniem dla Ciebie, bo potrzebujesz np. mniejszej kwoty na sfinansowanie bieżącej działalności gospodarczej, zastanów się nad kredytem obrotowym. Niższa kwota, krótszy okres spłaty i większa szansa na jego pozyskanie – wszystko to sprawia, że wielu przedsiębiorców decyduje się właśnie na to rozwiązanie.